Pentru a avea acces deplin la funcţiile forumului şi pentru a putea folosi chatul, va trebui să te inregistrezi!

Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

BoGhDaN

la data de Lun 4 Mar - 21:18

Capitolul 1:Ziua in care spiritele mau chemat

Salutare ma numesc Yohsino Asakura, dar mi se spune Yoh iar Inca o zi plictisitoare de scoala se sfarseste tarziu, am si pierdut autobuzul spre casa ,o alta zi in care trebuie sa merg 5 kilometri sa ajung acasa dar macar pot sa citesc pe drum cartea pe care am cumparato "Ghost Story's" sper sa nu fac pipi pe mine de frica cand voi citi prima fraza. Dar oare..............nu as putea sa o iau pe scurtaura astazi, ce mai.....nu mie frica mie de un cimitir. Asa ca Yoh sa dus catre cimitir, sa ajunga mai repede acasa, dar inca nici nu stie ce il asteapta.... .Yoh intrase in cimitir, facuse 5 pasi si deoada se auzi o voce care striga...... :
---Yoh...Yoh
---Ce, cum, cine este acolo?
---Noi suntem , spiritele care vor sa iti fie fantome protectoare
---Ce. fantome protectoare? Fantomele nici macar nu exista
---Vrei sa iti demonstram?
---Nu e nimic de demonstrat...eu mam carat de aici aaaaaaa
Pfu cred ca am scapat, de .....ce or fi fost alea , cu siguranta fantome nu erau.
Dupa ce Yoh a mers putin un spirit sare pe capul lui , si il sperie pe Yoh asa de tare incat a lesit si a ramas in fata cimitirului timp de 2 zile, nimeni nu la luat si toata lumea facea poze cu mortul care respira.....
Ahhhhhhh ce , unde ma aflu?, cat e ceasul? nu imi mai amintesc nimic, hai sa merg inapoi acasa.....

A DOUA ZI

Aaaaaaa ce zi nasoala a fost ieri..... stai ieri am dormit toata ziua, tot nu inteleg cine ma speriat asa, dar astazi am sa ma duc din nou in cimitir sa vorbesc cu fantomele alea.

SEARA LA ORA 18

Cimitirul... voi fi mai precaut de data asta... .
---FANTOMELOR UNDE SUNTETI
---Deci Yoh te-ai decis sa vi la noi pana la urma
---Da am venit, dar am venit pentru explicati. De ce existati?, De ce vorbiti? Si ce aveti cu mine? Ma-ti facut sa lesin 2 zile
---Yoh tu esti un shaman de aceea ne poti vedea, si trebuie sa iti alegi o fantoma protectoare
---Ce e ala shaman?
---Yoh , daca vreai mai multe informati va trebui sa vorbesti cu tatal tau
---Cu tatal meu? Ok multumesc de raspunsuri fantomelor
---La revdere Yoh , nu uita sa vi sa iti alegi o fantoma gardian

Si asa Yoh si-a inceput calatoria in lumea Shaman. Cine stie cat lucruri mai are Yoh de aflat si de infruntat pana sa ajunga un Shaman de temut... .

Tot ce este scris ingrosat sunt vorbele naratorului. Acest fic este o combinatie intre mine si fratele meu (adica este facut de amandoi). Daca semnalati eventuale greseli de ortografie nu e vina mea, e vina lu fratemeo, ca el a scris si eu am compus.

Next Chapter: Explicatile mult asteptate.

P.S:Va rog criticile sa nu fie prea dure , sunt incepator in ale Fictiunilor.

Vezi profilul utilizatorului
HoShIkOo!

la data de Lun 4 Mar - 21:30

Fondator forum

Hmm,ma bucur ca ai avut curajul VOI VENI MAINE CU UN EDIT SA TE UITI (Dau pm cand termin) :^^:

EDIT

BoGhDaN a scris:Capitolul 1:Ziua in care spiritele mau chemat

Salutare(,)ma numesc Yohsino Asakura, dar mi se spune Yoh(.) i Iar I inca o zi plictisitoare de scoala se sfarseste tarziu, ; am si pierdut autobuzul spre casa ,o alta zi in care trebuie sa merg 5 kilometri sa ajung acasa dar macar pot sa citesc pe drum cartea pe care am cumparato-o "Ghost Story's" sper sa nu fac pipi pe mine de frica cand voi citi prima fraza. Dar oare..............fara puncte de suspensie nu as putea sa o iau pe scurtaura astazi, ce mai.....nu mie frica mie de un cimitir. Asa ca Yoh sa dus catre cimitir, sa ajunga mai repede acasa, dar inca nici nu stie ce il asteapta.... .Yoh intrase in cimitir, facuse 5 pasi si deoada se auzi o voce care striga...... :
---Yoh...Yoh
---Ce, cum, cine este acolo?
---Noi suntem , spiritele care vor sa iti fie fantome protectoare
---Ce. fantome protectoare? Fantomele nici macar nu exista
---Vrei sa iti demonstram?
---Nu e nimic de demonstrat...eu mam carat de aici aaaaaaa
Pfu cred ca am scapat, de .....ce or fi fost alea , cu siguranta fantome nu erau.
Dupa ce Yoh a mers putin un spirit sare pe capul lui , si il sperie pe Yoh asa de tare incat a lesit si a ramas in fata cimitirului timp de 2 zile, nimeni nu la luat si toata lumea facea poze cu mortul care respira.....
Ahhhhhhh ce , unde ma aflu?, cat e ceasul? nu imi mai amintesc nimic, hai sa merg inapoi acasa.....

A DOUA ZI

Aaaaaaa ce zi nasoala a fost ieri..... stai ieri am dormit toata ziua, tot nu inteleg cine ma speriat asa, dar astazi am sa ma duc din nou in cimitir sa vorbesc cu fantomele alea.

SEARA LA ORA 18

Cimitirul... voi fi mai precaut de data asta... .
---FANTOMELOR UNDE SUNTETI
---Deci Yoh te-ai decis sa vi la noi pana la urma
---Da am venit, dar am venit pentru explicati. De ce existati?, De ce vorbiti? Si ce aveti cu mine? Ma-ti facut sa lesin 2 zile
---Yoh tu esti un shaman de aceea ne poti vedea, si trebuie sa iti alegi o fantoma protectoare
---Ce e ala shaman?
---Yoh , daca vreai mai multe informati va trebui sa vorbesti cu tatal tau
---Cu tatal meu? Ok multumesc de raspunsuri fantomelor
---La revdere Yoh , nu uita sa vi sa iti alegi o fantoma gardian

Si asa Yoh si-a inceput calatoria in lumea Shaman. Cine stie cat lucruri mai are Yoh de aflat si de infruntat pana sa ajunga un Shaman de temut... .

Tot ce este scris ingrosat sunt vorbele naratorului. Acest fic este o combinatie intre mine si fratele meu (adica este facut de amandoi). Daca semnalati eventuale greseli de ortografie nu e vina mea, e vina lu fratemeo, ca el a scris si eu am compus.

Next Chapter: Explicatile mult asteptate.

P.S:Va rog criticile sa nu fie prea dure , sunt incepator in ale Fictiunilor.

Am corectat putin greselile,dar sunt foarte multe si n-am timp.

Titlul:Original

Fic:Original

Naratiunea:LIPSESTE (incearca sa descrii mai mult sentimentele personajelor,peisajele)

Dialogul: Mult si sec.

Actiunea: Este foarte grabita.

Ortografie:Nici aici nu stai bine de loc.

Astept next-ul :amazed:

Ultima editare efectuata de catre FoXi in Mar 5 Mar - 15:58, editata de 1 ori

Buna!Sunt HoShiKo,fondatoarea acestui forum!
Daca esti nou te rog treci mai intai aici Regulamente
De asemenea ar fi frumos sa te prezinti asa cum se cuvine nu?Prezinta-te
Ai vreo propunere pentru noi?Atunci posteaza aici :Propuneri

Vezi profilul utilizatorului http://inuka.justgoo.com
BoGhDaN

la data de Lun 4 Mar - 21:33

A si apropo , mai am inca 5 capitole scrise pe alt forum.

Uitate in jur ,priveste departe
Totul se leaga cum scrie la carte.
Lumea din jur nu e ceea ce pare,
Toate-s reale si toate sunt imaginare...
Toate sunt reci atunci cand e greu
Sunt pregatit sa fiu primul mereu,
Fiindca e destinul meu!
Sa fiu rege saman
...(regele saman...regele saman)
Daca esti curajoos...
Tu esti cel ales!....
Acum totul se schimba ïn lumea mea
Nu pt mne oh.. da!
Sunt de partea ta...de partea ta
Regele Samaaaan!!!!!!

BoGhDaN

la data de Mar 5 Mar - 6:58

Au trecut 2 zile de cand Yoh a vorbit cu acele fantome la cimitir, Yoh nu sa mai dus la scoala, si se gandea doar la cuvantul ala "Shaman". Yoh nu stia inca daca sa aiba incredere in spiritele acelea si sa mearga la tatal lui, dar dupa ce sa gandit bine si-a dat seama ca nu are nimic de pierdut, asa ca sa dus la tatal lui.
Dinnng Dinnng Dinng (sunetul soneriei)
---Oh Yoh , nu ma asteptam la o vizita de ata, ce te aduce pe la mine?
---Hei Mikihisa, mia fost doar de tine, pai.....sa trec direct la subiect sti ca nu imi plac momentele sentimentale.
---Nu crezi ca ar trebui sa imi spui tata?
---Nu, nu am sa iti spun "tata" . Deci ....ce inseamna a fi shaman?
---..... de unde ai auzit cuvantul asta?
---Pai in cimitir niste fantome au spus ca eu sunt shaman si ca rebuie sa vin la tine pentru mai multe informati.
---Ok.....am sa iti spun
---Super.
---Fiule.... shaman inseamna mai multe lucruri, daca esti shaman poti schimba lumea, dar acum am sa iti spun despre puterile care le ai ca shaman:
1) Tu poti sa iti unesti corpul cu un spirit , in modul ghost ball.
2) Tu poti face o unire cu un spirit in modul ghost ball si un obiect, asta se numeste OverSoul. Uite si o poza poate te lamureste
---Da ce este spiritul ala Amidamaru?
---Nu conteste....
---Dar...
---TACI si asculta. Fiule...tu faci parte din familia Asakura, o familie in care toti ne nastem shamani.
---Oh tare o sa am cu cine sa ma joc...
---Nu fiule...tu trebuie sa mai sti ceva....odata la 500 de ani se organizeaza Turneul Shaman, iar tu esti Asakura care va participa la turneul acesta
---Ok, Mikihisa eu plac, pa
---Stai, unde pleci , nu ti-am zis tot
---Nu conteaza ma duc la cimitir sa imi aleg o fantoma gardian

LA ORA 20, IN CIMITIR

Yoh a ajuns la cimitir, dar nu era singur , cineva era chiar in mislocul cimitirului, oare aveau intenti bune...?

---HEI , FANTOMELOR, AM REVENIT SA IMI ALEG O FANTOMA GARDIAN
---Yoh...fugi
---CINE E ACOLO? SI DE CE ZBIARA IN HALUL ASTAAAAAAAAAAAAAAA
---Nu suntem noi Ryo, poate este tipul ala
---Hei scuze frate , sunt Yoh, imi pare rau ca am urlat asa tare.
---Sti cine sunt eu...eu sunt...COSMARUL TAU BAIETE
Iar, Ryo il arunca pe Yoh intr-o piatra funerara, care se sparge de la impact. Chiar atunci Yoh se ridica, si in el intra un spirit suparat...
---Cred ca voi ar trebui sa plecati de aici...
---Noi , sa plecam,cred ca tu ar trebui sa pleci .
Si atunci Ryo, scoate o sabie de lemn, si lanseaza un atac asupra lui Yoh
---O sa te fac sa platesti pentru ca ai venit in locul nostru sacru
Dar Yoh face un back flip peste Ryo si il loveste cu picioarele in spate, iar Ryo este aruncat intr-un motor
---Sper ca ti-ai invatat lectia
--- Ce esti tu copile?
---Eu sunt un Shaman.

Fiindca e destinul meu!
Sa fiu rege saman
Daca esti curajoos...
Tu esti cel ales!....
Nu pt mne oh.. da!
Regele Samaaaan!!!!!!

BiChOn

la data de Mar 5 Mar - 21:06

V.I.P forum
V.I.P forum
Pe ''acel alt forum '' ai postat pana in capitolul 10 ! Posteaza-le si aici ! :P

BoGhDaN

la data de Mier 6 Mar - 7:05

Mi-e lene :(( , si ma enerveaza ca (Virgula) cand dau sa copy tot ficul , bold-ul si italicul nu se copie si trebie sa le pun eu :))) .

Fiindca e destinul meu!
Sa fiu rege saman
Daca esti curajoos...
Tu esti cel ales!....
Nu pt mne oh.. da!
Regele Samaaaan!!!!!!

HoShIkOo!

la data de Mier 6 Mar - 14:14

Fondator forum

Trebuie sa dai edit la fic acolo :farewell: si sa copiezi cu codurile de acolo

Who Am I?

la data de Sam 4 Ian - 2:20

Membru forum
Membru forum
În primul rând țin să menționez că topicul acesta nu are ce căuta la Naruto -> Ficuri în desfășurare, ci la ”Inspirate”.
Fiindcă am făcut această remarcă, pentru a nu fi off-topic, mă simt oarecum obligată să îți critic fic-ul. Nici măcar nu știu de ce mă mai obosesc din moment ce n-ai mai intrat de mai bine de jumătate de an pe forum și nici nu cred că vei catadicsi să intri acum, dar în orice caz...
Având în vedere faptul că nu am nici cea mai vagă idee despre acțiunea și personajele din Shaman King, mi se pare un motiv în plus să stau deoparte, dar nici nu mă gândesc la asta.
Acum...avem de început cu începutul, iar când spun asta mă refer la titlu. Ai un MAARE punct în minus pentru el, este de-a dreptul clișeizat...Să fim serioși, puțină imaginație când vine vorba de titlu! Pentru reclama pe care i-ai făcut-o acum ceva timp, Shaman King New Story este cam rigid, nu crezi?
În ceea ce privește restul fic-ului, de fapt acest prim capitol pe care l-am citit...e tortură, pur și simplu mă supui la chinuri FIZICE și mentale incredibil de dure. Povestea pare destul de bună, dar nu poți înțelege mai nimic din ea, în sensul că fiecare lucru pe care-l descrii nu emană nici un fel  de sentiment, nici un fel de stare, totul este extrem de plat și inflexibil. Primul capitol poate că nu e cel mai reușit, ba din contră, o fi cel mai nereușit din punct de vedere literar, gramatical și....din majoritatea punctelor de vedere, dar poate că treaba aceasta se schimbă în capitolele ce urmează, așa că îmi pare rău dacă îți spun ceva greșit, dar comentez doar ceea ce mi-a fost dat să văd. Oricum ai privi lucrurile, nu poți nega faptul că ești un scriitor începător care ignoră anumite reguli fundamentale care sunt imposibil de ignorat când vrei să scrii ceva, un fic de exemplu. Exprimarea din fic lasă mult de dorit, cum am mai spus, ai mari probleme în redarea sentimentelor, a stărilor, totul pare să fie destul de rău conturat, iar acțiunea evoluează extrem de prost, din orice unghi ai privi. Elimină dialogul în exces, dăunează. Îmbină-l cu anumite stări și redă ceva prin el, conturează întreaga acțiune cu descrierea anumitor locuri. Cel puțin încearcă să expui mai pe larg locul acțiunii pentru început. Schimbă-ți limbajul, fă enorm de multe eforturi, scrie și citește mai mult pentru ați forma un vocabular adecvat și mai apoi poți continua cu ceva util și interesant, până atunci felicitări pentru perseverență.

Toate cele bune.

la data de Sam 4 Ian - 9:51

Fondator forum

ATENTIE! Datorita inactivitatii, acest topic va fi blocat si trimis la sectiunea => Ficuri Blocate/Inchise.

P.S. Daca se iveste cumva sa intrii din nou si daca doresti sa reincepi activitatea la acest fic, dai un PM mie sau unui Moderator 

Zbey!  http://www.pic4ever. 

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

Creeaza un forum | © PunBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Blogratuit.ro