Welcome on INUKA!

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
Fondator forum
Fondator forum
Mesaje Mesaje : 1672

Reputatie Reputatie : 37

Vârsta Vârsta : 27

Localizare Localizare : INUKA

Hobby-uri Hobby-uri : Forumuri ficuri

Joburi/Distractii Joburi/Distractii : toate

Vezi profilul utilizatoruluihttp://inuka.justgoo.com

[Naruto]A walk to remember[+16]

la data de Dum 6 Mar - 11:26

• Surety: Nu detin nici un personaj(inafara de cele create de mine) ce apartin lui (Masashi Kishimoto) din anime-ul (Naruto) si nu fac profit de pe urma acestor personaje/intamplari.

Capitolul I:

POV. Saku:

Primavara, anotimpul care aduce la viata toate animalele si plantele. Pamantul somnoros a inceput sa se trezeasca la viata. Norii suri au captusit tolba posomorata a iernii, apoi si-au luat zborul catre taramurile inghetate.

Pe cerul limpede ca un cristal luminos, razele calde si aurii ale soarelui poleite în culori de primavara, incalzesc pomii golasi. Peste tot este veselie si agitatie. Stau intinsa in patul meu cu asternuturi albe uitandu-ma la tavanul alb, gandindu-ma cat de repede poate trece timpul atunci cand esti ocupat cu scoala si cu diferite activitati extra-scolare. Aproape imi este greu sa cred ca este deja luna martie, iar iarna a trecut pe langa noi precum vantul. Gandurile imi sunt intrerupte de catre ceasul desteptator care se afla pe noptiera langa pat. Ma intind lenesa catre acesta si opresc sunetul enervant. Ma ridic in sezut intinzandu-ma cu bratele larg deschise; ma dau jos din pat trag draperiile roz si deschid ferestra lasand aerul sa patrunda tandru si cu blandete in camera. Intru in baie ma spal pe fata, maini,dinti, nu ma machez fiindca imi place sa fiu mai naturala, mai simpla. Ies din baie, deschid dulapul cu haine, de unde imi aleg o pereche de blugi albastrii stramti, un tricou lejer care avea dungi in diferite culori, ma incalt cu niste tenesi negrii, imi pieptan parul si-l prind intr-o coada dupa care merg in bucatarie. Acolo sunt asteptata de parinti care s-au asezat la masa cu cate-o ceasca de cafea in mana. Ii salut politicos si ma asez la masa. Mama este o femeie in varsta de patruzeci de ani, cu parul roscat si ochii verzi, iar tatal meu este in varsta de patruzeci si cinci de ani saten si cu ochii caprui. Ma inteleg minunat cu ei, sunt asa rasfatata, fiindca sunt singurul copil, dar nu prea dau importanta acestui fapt ci din contra incerc sa le demonstrez asa cum pot eu mai bine ca pot fii mandrii de mine, macar atata sa fac si eu pentru multumirea lor sufleteasca. Deci cum spuneam ma asez la masa langa ei si incep a savura deliciosul mic dejun preparat de mama. Acesta este compus din doua oua fierte, paine prajita si o ceasca cu ceai. Termin de mancat, imi iau geanta de langa scaunul de pe care stau, ma ridic imi salut politicos parintii si plec spre scoala. In totdeauna am zis ca viata mea va fi mereu astfel, caci nimic nu se va schimba si ca voi fii in continuare persoana respective.  Ajung in fata liceului unde am invatat timp de trei ani de zile, este un liceu pe placul meu, chiar daca am multi dusmani. Toti ma considera o handicapata, toti se poarta urat cu mine, ma jignesc si-si bat joc de mine. Am reusit sa trec cu vederea peste toate cele, sa nu mai bag in seama prostiia omeneasca… Deci cum spuneam sunt in fata liceului, pasesc in curtea acestuia trecand incet, pasii mei fiind asemenea usor pasi de dans, de balet, cu gratie. Intru in scoala traversand holurile liceului, ajung in dreptul unui dulap care avea numele meu “Sakura Haruno”. Ca tot venii vorba acesta este numele meu, am saptisprezece ani, zodiac balanta, parul roz bombon(natura) si ochii de un verde care putea topii orice inima de gheata.  Deschid dulapul unde –mi pun geanta si-mi scot doar caietul de muzica, deoarece prima ora este de muzica. Inchid dulapul si ma indrept spre clasa, ajunsa in fata usii, trag aer in piept si apas pe clanta, deschizand usa …

Cam atat deocamdata, astept comentarii . Scuze ca este un pic cam scurt, dar pe parcurs o sa scriu mai mult.  :heart:

Ultima editare efectuata de catre HoShIkOo! in Lun 7 Aug - 11:29, editata de 3 ori

Buna!Sunt HoShiKo,fondatoarea acestui forum!
Daca esti nou te rog treci mai intai aici Regulamente
De asemenea ar fi frumos sa te prezinti asa cum se cuvine nu?Prezinta-te
Ai vreo propunere pentru noi?Atunci posteaza aici :Propuneri

Membru forum
Membru forum
Mesaje Mesaje : 26

Reputatie Reputatie : 0

Vârsta Vârsta : 15

Localizare Localizare : tg mures

Hobby-uri Hobby-uri : electronica

Joburi/Distractii Joburi/Distractii : lipsa

Vezi profilul utilizatorului

Re: [Naruto]A walk to remember[+16]

la data de Sam 12 Mar - 22:13
hai facem un targ eu iti scriu comentariul acesta iar tu http://www.smiley-fa http://www.smiley-fa http://www.smiley-fa http://www.smiley-fa imi scri mie continuarea ce zici?
Fondator forum
Fondator forum

la data de Dum 13 Mar - 11:20
Capitolul II:

Pov. Saku.:

Cu chiu, cu vai, intru in clasa. Zeci de ochi ma privesc, iar rasetele si cochetele colegilor n-au ezitat sa-si faca aparitia; timp ce ma indrept spre banca mea, care este in spate langa fereastra. Am invatat sa nu mai pun la suflet toate glumele, jignirile aduse la adresa mea perspectiva. Viata e grea si lumea rea, dar cu bune si cu rele merg mai departe indiferenta. Cum spuneam ma indrept spre banca unde-mi asez caietul si doua picsuri pe pupitru si ma asez comod pe scaun langa ferestra. Imi scot mp3-ul, le conectez la aparat si-mi pun castile in urechi lasand la o parte pe cei care se uitau la mine ca la masini straine si-si faceau semne. Eh, ce sa le faci... In sala de clasa isi face aparitia profesorul de muzica, este un domn care se imbraca tot timpul la patru ace, in jur de patruzeci si cinci de ani, saten si cu ochii caprui, numele lui este Iruka Umino. Este un profesor de treaba, ma inteleg foarte bine cu el, am numai note de zece la materia lui. Adevarul e ca-mi place educatia muzicala, am voce, de la trei anisori am invatat sa cat la vioara, la chitara si la pian. Dar cel mai mult imi place sa dansez, de la 2 anisori jumate fac balet. Se aseaza la catedra, deschide catalogul si face prezenta. Dupa aproximativ doua minte, il inchide si-mi face semn sa ma indreot spre el. Oare ce vrea de la mine? Ma ridic din banca si merg cu pasi marunti spre acesta. Odata ce ajung in fata catedrei, profesorul imi zice:
   - Sakura, stiu ca esti ocupata, cu activitatiile tale extra-scolare , dar am nevoie defapt toata scoala avem nevoie de tine, sa tii un concert, stiim cu totii cat de talentata esti si cata gratie ai pe scena.

- Dar domn profesor, nu stiu daca voi putea, in primul rand trebuie sa discut si cu parintii acasa. Nu pot sa decind asa de repede, nu sunt de capul meu.

- Nici ca nu se pune problema, azi ai toata ziulica ca le spui vestiile cele noi si ca vei primii si un premiu.

Intr-un final am aprobat din cap si m-am intors in banca. Ora s-a terminat iar profesorul iese din clasa cu zambetul pe buze. Eu sunt opusul, nu stiu ce sa fac, tata conteaza foarte mult pe mine sa merg la repetitii la vioara. Cand o sa auda despre faptul ca trebuie sa "tin un concert" o sa "explodeze" pur si simplu. Dar trebuie sa-i spun pana la urma, nu? Nu? Ma uitam pe fereastra in timp ce-mi puneam mii si mii de intrebari, care abia asteptau raspunsul lor... Dintr-o data gandurile imi sunt intrerupte de o mana care-mi atinge umarul. Imi intorc privirea catre persoana respectiva care-mi intrerupse-se gandurile. Langa mine este o persoana draga mie pe nume Hinata Hyuuga, are parul de un negru cu reflexii albastre, ochii lila. Ea este îndragostita de Naruto in secret de cand s-au cunoscut in generala. Are aceste sentimente fata de el deorece acesta este cea care i-a aratat calea de a deveni un elev bun și a impresionat-o cu optimismul si increderea in sine. Hinata roseste mereu cand Naruto este prin preajma si ii vorbeste. Comportamentul ei este considerat de Naruto ciudat, în ciuda faptului ca el o considera simpatica. Ma uit la ea cu uimire si o imbratisez. Nu va speriati, suntem cele mai bune prietene, suntem ca doua surori. Mereu ne ajutam reciproc cu orice, as baga si mana in foc pentru ea. Ma cunosc cu ea inca de la gradinita. Ce ne mai jucam impreuna cu cuburile si cu papusile. Ne despartim din imbratisare, iar aceasta imi spune:

- Sakura, ce ai de gand sa faci cu concertul?

- Sincera sa fiu, chiar n-am idee. Stii bine ca tata nu ma va lasa sa fac asta, dar oare care va fi premiul?

- Din cate am inteles de la consiliul elevilor, premiul consta in prezenta unui VIP, a unei vedete mari si directorul unui studio, care este cel mai scump din lume. Acolo unde doar cele mai mari staruri au sansa sa inregistreze acolo si sa se faca cuncoscut pe plan mondial.

Am facut ochii mari cat cepele. Nu-mi vine a crede, adica am sansa sa arat lumii de ce sunt in stare pe scena? Incep sa zambesc si-i spun Hinatei ca cu siguranta tata ma va lasa sa particip, ar fi grozav. Trrr!!Trrr!! Clopotelul arsurzitor isi face serviciul ca de fiecare data spunandu-ne sa ne pregatim pentru minunata oara de matematica. Vai ce "iubesc" matematica!

In clasa intra o femeie in jur de cincizeci de ani pe nume, Anko Mitarashi. Aceasta se pune in fata catedrei si spune...

Astept com dupa pun nextul http://www.smiley-fa

Ultima editare efectuata de catre HoShIkOo! in Lun 7 Aug - 11:30, editata de 2 ori

Membru forum
Membru forum

la data de Dum 13 Mar - 16:27
ar trebui sa mai inserezi umpic de actiune in descrierea de la inceput de altefel este destul de interesant si astept continuarea http://www.smiley-fa
Fondator forum
Fondator forum

la data de Mar 13 Iun - 14:19
Capitolul III:

Pov. Saku:

In clasa intra o femeie in jur de cincizeci de ani pe nume, Anko Mitarashi. Aceasta se pune in fata catedrei si spune sa ne pregatim pentru o lucrare. Zis si facut, ne bagam tot ce se afla pe pupitru si scoatem un pix, un creion, o radiera si o linie. Profesoara Anko ne imparte la fiecare banca cate-o foaie A4, pe care se afla diferite exercitii pe care trebuie sa le rezolvam timp de douazeci si cinci de minute. Un zambet imi apare in coltul gurii, deoarece stiam sa raspund. Este floare la ureche pentru mine. Incep a rezolva minunatele exercitii, lasand in urma mainii mele fine ca spuma laptelui, un scris imaculat. In aproximativ zece minute, daca nu si mai putin de atat duc foaia doamnei profesoare si ma intorc in banca. Profesoara nu este uimita de cat de repede ma pot misca si calcula si rezolva testele date de ea. Ea stia despre faptul ca lucrez extrem de mult acasa. Si faptul ca nu m-am destrabalat asa cum fac alte adolescente la varsta mea. Eu cred ca am timp pentru toate cele, dar mai inatai sa ma vad, sa ma vada parintii, realizata cu banisorii mei in mana. Iubirea o sa vina si ea, incetul cu incetul. Bunica mea mereu imi spunea ca viitorul meu v-a fi mare; si ca voi avea parte de o iubire pe care nici cel mai mare ghetar n-ar putea sa stinga focurile din inima mea. Trrr!! Trrr!! Clopotelul suna, toti ne ridicam in picioare ne aplecam si salutam politicos profesoara care iese din clasa. Este recreeatia cea mare, pauza de masa. Asa ca o intreb pe Hinata, daca are pachetelul la ea, dar aceasta da negativ din cap. Ii spun ca nici eu, asa ca ne ridicam din banca si iesim din clasa. Mergem agale pe holurile mari pana cand ajungem in fata unei usi de termopan dubla. Imbing de ea si le deschis intrand amandoua in sala de mese sau mai exact in cantina. Unde este un bufet cu mancare preparata de bucatarii scolii. Ne luam amandoua cate-o tava mergem langa bufet, de unde imi aleg o ciorba de legume, iar Hinata niste piure cu snitele de pui. Yummy! Delicios ce mai ... Dupa atata scoala e necesara o masa copioasa, nu? Ne asezam la o masa si incepem a savura din bolurile care le aveam in fata. Intre timp, la masa isi face aparitia vecina mea Ino, Ino Yamanaka. Ne cunoastem de cand eram mici ,fiind cele mai bune prietene. Are parul blond, ochii albastrii deschisi si un corp de invidiat, de asemenea este verisoara lui Naruto Uzumaki. Naruto este exuberant, obraznic, neatent si nepasator la clasamentul de formalitate sau socialitate. Este blond precum verisoara lui si cu ochii albastrii precum bolta cereasca. El este baiatul de care este indragostita Hinata... Se aseaza langa noi la masa si incepem a vorbii lucruri ale fetelor... 
      - Am auzit ca trebuie sa tii un concert... Spune Ino.

- Da, asa este! Dar sincera sa fiu nu prea stiu ce trebuie sa fac... Spun eu facand o fata "plouata".
      - Gandeste-te, bine! Fiindca nu ai foarte mult la dispozitie, poti face orice. Spune Hinata zambind.
               Aveau perfecta dreptate, n-am foarte mult timp la dispozitie; asa ca trebuie sa i-au o hotarare rabid... Am uitat sa va spun de ce se tine un astfel de concert si unde... Hehe, ce uituca pot fii cateodata... Deci cu ocazia Zilei Florilor de Cires, in fiecare an la noi in oras si in toata tara bine-teles, e o mare sarbatoare. Cu carnavale, parcuri de distractii, concerte s.a. Gata stiu ce o sa fac ... Sunt geniala, o sa fie minunat si toata lumea va fi multumita... Trrr!! Trrr!! Clopotelul isi face prezenta ca de fiecare data. Ne ridicam de la masa, indreptandu-ne spre salile noastre de clasa. Mai avem o ora si putem pleca acasa. Doamne, sunt atat de obosita... Abia astept sa ajung acasa! 

Ultima editare efectuata de catre HoShIkOo! in Sam 17 Iun - 20:37, editata de 5 ori

Membru forum
Membru forum

la data de Mier 14 Iun - 16:16
Am sa incep prin a ma bucura de intoarcerea ta si pentru ca am putut vedea continuarea pe care am tot ceruto mai sus :), apoi iti voi spune cateva sfaturi si greseli pe care le-ai facut in speranta de a te ajuta sa te imbunatatesti :D  :
     mai intai incepem cu sfaturile: ai putea incadra efectele, emotiile atat cat si indicatiile scenice in intre niste stelute * * ori ghilimele" "; si ar trebui sa fi un pic mai atenta un pic la detalii( de exemplu la partea "incepem a savura din bolurile noastre" doar sakura avea bol deoarece ino manva doar pireu cu snitel)
     apoi la greseli din care nu prea ai :)) : la intrarea in cantina ai facut o greseala; la "imi apare in coltul gurii" ''gurii'' sa scrie cu un singur ''i'' din cate stiu eu.
  Si acum continuam cu partea cea mai importanta: multumesc pentru munca depusa si astept cu nerabdare urmatorul capitol spor la munca :D
Fondator forum
Fondator forum

la data de Vin 16 Iun - 12:30
Multumesc pentru parerile lăsate. Azi voi posta continuarea . Revin cu un edit . Pupici

Fondator forum
Fondator forum

la data de Sam 12 Aug - 19:10
Capitolul IV:
Partea I:

Pov.Saku:

"Trrr! Trrr! Clopotelul isi face prezenta ca de fiecare data. Ne ridicam de la masa indreptandu-ne spre salile noastre de clasa. Mai avem o ora si putem pleca acasa. Doamne, sunt atat de obosita ... Abia astept sa ajung acasa."

Merg alaturi de Hinata spre clasa. Traversam holurile, ajungand in dreptul dulapului meu, il deschid si scot din el un manual pe care scrie *Limba Engleza* dupa care inchid dulapul, nu inainte de a mai lua un caiet si un pix. Dupa imi continui drumul langa Hinata, intram in clasa. Ma asez in banca si astept in liniste sa vina profesorul. Intre timp privesc pe fereastra, mai degraba cerul. Este asa de albastru, fara niciun nor alb sau gri. Imi place foarte mult sa privesc bolta cereasca indiferent de culoarea pe care o are, fiindca ma linisteste de fiecare data indiferent in ce situatie as fi, este ceva care ma fascineaza si-mi incanta ochii.
Sunt intrerupta din asa zisa visare de catre o voce ragusita.  Imi intorc privirea, si observ ca in fata clasei se afla dirigintele nostru, Kakashi Hatake, varsta cam de vreo patruzeci de ani cu parul gri, imbracat intr-o pereche de pantaloni de un albastru inchis si o bluza cu maneca lunga de aceeasi culoare cu pantalonii, iar peste bluza are o vesta subtire de culoare verde. Acesta incepe sa ni se adreseze:
 - Buna ziua, dragii mei!
 - Buna ziua! spunem cu totii in cor.
 - Am venit sa va anunt ca sunteti liberi sa mergeti acasa, deoarece este un consiliu al profesorilor. Deci ca urmare ne vedem maine dimineata la ora. Sa aveti o zi buna! La revedere.
Dupa care iese din clasa continuandu-si drumul in treaba lui. Nu dupa mult timp, ne ridicam cu totii si iesim din clasa. Ajunsa pe hol in fata clasei, ma opreste Hinata, care-mi spune:
 - Ce ai zice daca am merge azi pana la Mall? Vreau sa-mi cumpar cate ceva si daca e ne oprim dupa la Lilly-Coffe.
 - O idee geniala, doar ca as vrea mai intai sa mergem sa ne lasam gentile si sa ma schimb.
 - Bine zis, si eu ar trebui sa ma schimb ca deja m-am saturat de hainele astea...
 - In regula atunci.
Merg până la dulap, iau din el niste caiete si niste cărti, imi mai iau geanta le bag in ea si închid dulapul. Ies din scoală alaturi de Hinata.
 - Sakura, o sa merg si eu acasă să ma pregătesc, ne auzim mai târziu la telefon. îmi spune si ma îmbrățișează si intra in casa.
Imi continui drumul spre casă in timp ce adimir frumosul peisaj care-mi încântă ochii. Trec pe langa niste ciresi care mai au un pic si înfloresc, asta imi aduce aminte de faptul ca nu mai este foarte mult timp până la Festivalul florilor de cireș. Trebuie neaparat sa discut cu părinții mei in legatura cu concertul si despre tot ce tine despre acesta.
După aproximativ douăzeci de minute ajung acasă. Intru înăuntru, mă decalat de papuci ii asez frumos într-un colt al holului si merg in bucătărie, deoarece e mama pe acolo care se pare ca pregateste prânzul.
 - Buna mami! Ce faci? spun eu in timp ce o imbratisez. 
 - Oh, Sakura bine uite tocmai ce vroiam sa pregatesc ceva pentru pranz. Cum a fost azi la scoala? ma intreaba ea.
 - A fost excelent, si ca tot ai adus  vorba de scoala, trebuie sa-ti spun ceva.
 Mama lasa din mana lingura si se aseaza cu mine la masa din bucatarie, ma priveste in semn ca pot spune.
 - Deci stii ca in curand va fi acel Festival al Florilor de Cires nu? Am fost rugata de catre profesorul de muzica sa tin un concert. 
 - Sa tii un concert? Tu? Nu stiu daca tatalui tau ii va conveni acest fapt.
 - Ce sa-mi convina?....

Va continua.! http://www.smiley-fa

Fondator forum
Fondator forum

la data de Dum 5 Noi - 13:39
Capitolul IV:partea 2

"Mama lasa din mana lingura si se aseaza cu mine la masa din bucatarie, ma priveste in semn ca pot spune.
 - Deci stii ca in curand va fi acel Festival al Florilor de Cires nu? Am fost rugata de catre profesorul de muzica sa tin un concert. 
 - Sa tii un concert? Tu? Nu stiu daca tatalui tau ii va conveni acest fapt.
 - Ce sa-mi convina?...."

In bucatarie isi face simtita prezenta tata care se pare ca ne-a auzit in timp ce discutam.
 - Sa-ti convina faptul ca Sakura a fost rugata de catre cadrele didactice sa tina un concert la Festivalul Florilor de Cires. spune mama.
 - In niciun caz, Sakura ce ai de castigat din asta? ma intreaba tata.
 - In primul rand, faptul ca o sa fie prezent o vedeta internationala cu care voi putea sa scot un album alaturi de persoana respectiva la propriul sau studio, iar in al doilea rand, voi primi un trofeu si alte chestii, dar nu mai stiu sigur. Deci esti de acord, imi dai voie sa tin concertul? spun eu.
 - Hmm... spune tata.
 - Te rog tata! Te rog frumos! spun eu in timp ce fac niste ochi de catelusi tatei.
 - Off! Bine, dar asta inseamna ca trebuie sa te pregatesti din greu. Vreau sa iasa totul ca la carte. spune tata.
 - Yaay! Mersi, mersi! Te iubesc! spune eu in timp ce sar bucuroasa de pe scaun si-l imbratisez strans in timp ce tip de fericire cu lacrimi in ochi.
Deci nu-mi vine să cred tata a fost cu totul de acord, dar sunt sigură ca nu ma va lasa in pace până nu-mi va iesi cântecul sau cântecele pe care o sa le compun si dansul asa cum trebuie. Am de gand sa cânt despre o iubire imposibila, iar după aceea voi mai avea o piesa la care voi dansa alaturi de cineva, nu mă întrebați ca inca nu am habar cu cine si ce fel de piesa va fi.
Dar nu conteaza, important este faptul ca o sa particip la festival si asta este tot ce contează in momentul de fata.
Mă ridic de pe scaun si urc sus în cameră. Ma asez pe pat in sezut. Zâmbetul nu încetează să dispară de pe fata mea gingașă.
Stau si ma gandesc cum o să fie la festival am emotii dar dacă vreau să fac ceva bine trebuie sa muncesc din greu primul pas cred ca ar trebui să aleg subiectele exacte pentru cântece, iar apoi să aleg pe cineva sa fac un dans. Dar ia stati putin tocmai mi-A venit o idee.. si anume de ce sa dansez eu? As putea să aleg niste perechi care sa danseze, iar eu sa cant alaturi de cineva care o sa si dansăm si cântăm in acelasi timp. Dar trebuie pe cineva care se pricepe si are talentul ca al meu. Cine? Cine? Asta e mai complicat, dar as putea sa discut cu prietenele mele, poate au ele pe cineva in minte. Atunci ramane sa discut cu ele maine la scoala.
Timp a trecut fara sa-mi dau seama este deja ora 19 si jumatate. Asa ca ma hotărăsc sa merg sa fac o băiță. Mă ridic de pe pat merg la dulap de unde imi iau niste pijamale roz cu trandafiri rosii si niste lenjerie intimă de culoare rosie simpli. Intru in baie imi pun hainele pe masina de spălat, merg dai drumul la robinet si pun dopul la casa. În timp ce las sa se umple cada cu apa imi dau hainele de pe mine jos, imi iau din dulapiorul de langa ghiuveta samponul si gelul de dus. Ma bag in cada plină cu apa si incep sa ma spăl pe cap si corp. Totul a durat aproximativ douăzeci de minute, ies din cada imi infasor un prosop alb in jurul corpului, iar cu unul roz imi sterg cat de cat parul meu rozaliu. Ma sterg cu prosopul pe corp imi iau lenjeria si pijamalele pe mine; ies din baie, imi iau uscatorul de par si ma usuc. Termin si ma uit la ceas este deja ora 21. Cobor pana in bucătărie de unde imi iau niste fructe si o sticlă la jumate de apa si urc inapoi in camera. Ma asez pe pat dai drumul la televizor si incep a savura fructele. După care ma bag in pat si adorm instantaneu. Noapte Buna!

Continut sponsorizat

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum